Kako/Lako do idealne kuhinje

Kako/Lako do idealne kuhinje

Kuhinja se najčešće karakteriše kao omiljena prostorija u cijelom domu. To je mjesto u kom ''nastaje magija'' - priprema ukusnih obroka koji spajaju cijelu porodicu. Zato je projektovanje i uređenje kuhinje često jedan od najzahtjevnijih zadataka pri radovima na enterijeru stana. Bilo da ste u procesu izgradnje nove kuhinje ili jednostavno želite da staru prilagodite novim, modernim standardima, zadovoljavanje potreba za funkcionalnošću i ergonomijom je imperativ kada se projektuje kuhinja.

 

Uređaji su srž svake kuhinje. Dobar izbor aparata će poboljšati efikasnost u kuhinji. Kvalitetni aparati su dobra investicija, a vi uvijek treba da težite najboljem kvalitetu, ukoliko vam to vaš budžet dozvoljava. Frižider i šporet su najvažniji kuhinjski aparati koje morate dobro ugraditi, vizuelno i funkcionalno, poštujući pravila trougla. Vrata frižidera moraju se otvoriti dalje od trougla da bi se omogućilo lako kretanje. Šporeti, aspiratori, rerne, frižideri i ostali uređaji postali su elementi koji nisu samo funkcionalni već imaju i zadatak da kuhinju učine atraktivnom i posebnom. Najnoviji trendovi u uređenju enterijera stavljaju kuhinju u središte zbivanja. Kada planirate kuhinju imajte na umu da je dobra organizacija od ključnog značaja za njenu funkcionalnost. Značajnu ulogu pri organizaciji kuhinje igra raspored kuhinjskih elemenata i aparata, ali i izbor boja i materijala.

 

Ukoliko želite i elektronske aparate kupovati nove, najbolje se odlučiti za jedan brend i ne kombinovati razne firme. Unaprijed bi bilo dobro da znate šta tačno svaki aparat mora moći, da se u moru funkcija ne bi izgubili. Ono što je presudno, ako gledate dugoročno jeste potrošnja električne energije. Pa obratite pažnju da vaši aparati imaju najmanje “A” klasu, a po mogućnosti čak “A+” ili “A++”. To su znatne razlike i na samo jednom aparatu godišnje možete uštedjeti jako mnogo.

 

Šporet

Danas se mnogi dvoume da li uzeti šporet sa ravnom pločom ili sa klasičnim ringlama. Ravne ploče troše manje struje, brže se zagrijavaju, hlade se odmah po uklanjanju šerpe i lakše se održavaju. Međutim, vi biste ipak da se držite starog stava i da odaberete ono provjereno – šporet sa klasičnim ringlama.

Bitno je da je posuđe u kojem kuvate odgovarajuće veličine, odnosno da nije manje od ringle, jer će se tako toplota iskoristiti na najbolji način.

Naravno, treba uporediti ove šporete sa onima sa ravnom pločom da biste bili sigurni šta kupujete. Šporeti sa ringlama mogu biti bolji izbor ako uzmete u obzir da može doći do kvara, jer je ringlu lakše popraviti ili zamijeniti. Međutim, ringle se sporije zagrijavaju, a zatim i sporije hlade. Dobra stvar je da ako vam nešto iskipi, ostaće na šporetu jer su mu ivice izdignute; neće se sliti do poda, što može da se desi kod ravne ploče. Možda je teže čistiti ovakve šporete zbog toga što površina nije ravna, ali za to vam ipak ne treba neko specijalno sredstvo, kao što je slučaj sa ravnim pločama.

I šporeti sa ringlama mogu biti štedljivi, odnosno A energetskog razreda. Još jedno je sigurno – šporet sa klasičnim ringlama je jeftiniji.

Na šporetu nećete samo kuvati, pa vam je pored ringli bitna i rerna. Zato pri odabiru proizvoda posvećujete pažnju i njoj. Ono što posebno može da obraduje domaćice jeste mogućnost samočišćenja. Rerne koje se same čiste postižu temperaturu od oko 500 stepeni i sve što treba da se uradi jeste da se očisti prašina koja ostane nakon ovog postupka koji se naziva piroliza.

Takođe, rerna može imati i ventilator. Njegova uloga je da omogući da se hrana ravnomjerno ispeče. Toplota nije usmjerena samo sa gornjeg ili donjeg grijača, već je jednako raspoređena po cijeloj rerni.

 

Frižider

Kupovina frižidera nije mala stvar jer je potrebno pronaći idealan frižider koji će se uklopiti u ambijent vaše kuhinje i sa kojim ćete u potpunosti biti zadovoljni. Kako za kupovinu ovog uređaja morate izdvojiti nešto više novca, veoma je važno da prije kupovine utvrdite kakav vam je frižider zaista potreban. Osnovno pravilo je da frižider birate na osnovu vaših navika kada je hrana u pitanju, odnosno koje namirnice će u njemu stajati i koliko dugo, kao i količina namirnica koja opet zavisi od broja članova u vašem domaćinstvu. Takođe, kupci sve više obraćaju pažnju na uštedu električne energije, pa su i proizvođači frižidera usavršili svoje proizvode i na tom polju. Aparati sa najvećom energetskom efikasnošću koji su i najštedljiviji, obilježeni su oznakom A, A+ ili A++.

Jedna od najvažnijih stavki jeste da se frižider ne smije pretrpavati namirnicama kako bi se obezbijedila cirkulacija vazduha u njemu. Najhladnije mjesto u frižideru je najniža polica. Na njoj bi trebalo da stoje mliječni proizvodi i meso, ukoliko planirate sjutradan da ga pripremate (odleđeno meso u frižideru može da se drži 48 sati prije spremanja). Na srednjoj polici temperatura je konstantna, te to mesto najviše pogoduje jajima, koje je najbolje čuvati u kartonskom pakovanju. Fioke koje se nalaze na dnu frižidera namijenjene su odlaganju povrća, jer je njemu potrebna vlažnost kako bi održalo svježinu. Svježa i kuvana hrana u frižideru ne bi trebalo da stoje jedna pored druge.

 

Na kraju ,sam raspored elemenata u vašoj kuhinji veoma je bitan. U idealnoj postavci trebao bi biti prvo frižider, pa radna površina, pa sudoper, pa radna površina, pa šporet i opet radna površina. Najviše se mora paziti da šporet bude okružen radnim površinama, nije dobro da bude uz npr. frižider (zbog zagrijavanja) ili tik uz sudoper (zbog prskanja vode).  Ne moraju svi elementi biti na jednom zidu postavljeni. Glavne elemente pripreme hrane (frižider-sudoper-šporet) treba postaviti tim redom u trougao radi snalaženja, a između su radne površine.